Hírek

Elérhetőségek

Szent Márton nevét viselő települések találkozója

Szent Márton nevét viselő települések találkozója

 

Március 24-én döntött a kormány arról, hogy a 2016-os esztendőt hivatalosan is Szent Márton Emlékévvé nyilvánítják, mivel 2016-ben lesz Szent Márton születésének 1700. évfordulója.

A hivatalos adatok szerint tizenhét magyarországi település ma is viseli Szent Márton nevét, ezért Szombathely városa. Emlékévet előkészítő rendezvényt szervezett 2015. június 14-én „Szent Márton nevében” címmel.

A nyár talán legmelegebb napja volt ez a nap, amikor is sor került Szombathelyen a Szent Márton nevét viselő magyarországi települések találkozójára. Szerencsére a nagy hőség sem gátolta meg a résztvevőket abban, hogy egy közös, színes, jó hangulat rendezvény részesei legyenek.Hivatalos adatok szerint tizenhét magyarországi település viseli ma is Szent Márton nevét, ebből 13 település képviseltette magát e jeles napon.

Az esemény időpontválasztása nem volt véletlen, ugyanis 1913. június 15-én, Szombathelyen ünnepélyes keretek között fogadták a franciaországi Tours városából kapott Szent Márton ereklyét, amelyet aztán körmenet kíséretében vittek el a Székesegyházba. Erre a több mint száz évvel ezelőtt történt ünnepségre emlékeztek a megjelent települések: Bükkszentmárton, Felsőszentmárton, Hegyszentmárton, Kisszentmárton, Kunszentmárton, Szalkszentmárton, Szentmártonkáta, Szigetszentmárton, Tápiószentmárton, Tiszaszentmárton, Tótszentmárton. Községünket Dr. Illés Zsuzsanna jegyző asszony és Kele Sándorné alpolgármester képviselte.

Remek hangulat és lelket melengető pillanatok jellemezték az első ízben megrendezett települési találkozót. 

A települések képviselői jelezték azon szándékukat, hogy az idei tapasztalatok alapján a jövő évi rendezvényre is eljönnek, amelynek tervezett időpontja: 2016. június 10-12.

Elevenítsük most fel, ki is volt Szent Márton?

Szent Márton 316-ban született a mai Szombathelyen. 15 évesen belépett a hadseregbe, 339-ben megkeresztelkedett. 371-ben Tours püspökévé választották meg, de ő tiltakozott ellene. A legenda szerint egy liba ólban próbált elrejtőzni, a ludak azonban a gágogásukkal elárulták. Szent Mártont hittérítőként is számon tartják. Európában közel ötszáz település viseli a nevét, patrónusa több ezer templomnak, védőszentje egyházmegyéknek. Az ötszáz település közül több Magyarországon tálható. A hivatalos adatok szerint tizenhét ma is viseli nevét

Veres András, szombathelyi megyés püspök szerint: Szent Márton nemcsak Európa, de a világ egyik legjobban tisztelt, legnépszerűbb szentje, éppen ezért születésének évfordulója világméretű esemény lesz.

Szent Mártonnak számos üzenete van korunk embere számára: nem csak az amiens-i jelenet, a koldussal megosztott köpönyeg története, hanem a testvéri szeretetnek olyan példája, mely önző világunknak is mozgatója lehet. Szent Márton a Krisztus által meghirdetett testvéri szeretet nevében rendkívül sokat tett annak érdekében, hogy áldozatos lélekkel, a másik ember gondjai iránt is fogékonyan élhessen minden halandó.”

Kiemelte továbbá: „A mai, önzéstől szenvedő világunkban nagy szükség van arra a szolidaritásra, a másik emberhez való odafigyelésre, amit Szent Márton képviselt.” Hozzátette: ennek az emberi magatartásnak, értéknek nemcsak a hívő emberek, de a nem hívők számára is fontos üzenete van.”

Őrizzük hát Szent Márton szellemi örökségét, emberi magatartásának, értékének üzenetét! Legyünk büszkék településünk nevére!

Kele Sándorné