Hírek

Elérhetőségek

Szabó Magda Nagyközségi Könyvtár és Teleház története

Könyvtára lesz Szentmártonkátának

                1950-ben – a jeles napra ki emlékszik már? a Dózsa György úton levő kultúrházban egy 37 négyzetméteres helyiségben kaptak helyet a könyvek.


A többfunkciós teremben a könyveket szekrénybe zárva kellett tartani, amit csak a kölcsönzés időszakára nyitottak ki. Az első könyvtárosok Szécsényi Erzsébet és Bizó Erzsébet tiszteletdíjas pedagógusok voltak. 1966 és 1976 között ugyancsak tiszteletdíjas könyvtárosként tevékenykedett ott Kissné Pásztor Éva, majd a 2010-es évekig főhivatású vezetője volt az intézménynek. Jelenleg a könyvtár vezetője Benéné Árvai Erika.

                Az 1970-es évek elején végbement felújítás eredményeként a kultúrházban végre szabadpolcra kerülhettek a könyvek. Egy íróasztalt, négy széket kapott a könyvtár, s a széntüzelésű kályhát felváltotta az olajkályha. Volt olyan könyvtári rendezvény, hogy a kevés szék miatt a szőnyegen ült a közönség.

                A könyvtár jelenlegi épülete 1974-ben készült el, elsősorban a községi párt-és tömegszervezetek kiszolgálása volt a cél. Az épületben, a földszinten 1976-ban egy 72 négyzetméteres szobát kapott a könyvtár, s használhatta a mellette levő párthelyiséget is.

                A rendszerváltozás után, 1989-ben a könyvtár birtokba vehette az egész földszintet és az emeleten levő pártirodákat. Az emeleti helyiségekben 1990-ben állandó jellegű községtörténeti kiállítás nyílt. A könyvtár adott minden esetben otthont és keretet a Magvető Klubnak és a Községtörténeti Körnek. Mindkét egyesületet Kissné Pásztor Éva irányítja évtizedek óta.

                Miután a településnek nincs művelődési otthona, a könyvtár töltötte, tölti be ezt a funkciót. Sok írót, színészt, művészt, élsportolót, történészt, helytörténészt, közéleti embert láttak vendégül. Számos esetben tartottak a könyvespolcok között évfordulós megemlékezést, a jeles vendég meghívásával előadást és beszélgetést.

 

Az első emléktábla

                2003-2011 között zajlott a Tápió mentén a Rákóczi-szabadságharc 300. évfordulóját ünneplő „Rákóczi-évek a Tápió mentén” mozgalom. 2004-ben, II. Rákóczi Ferenc első szentmártonkátai tartózkodása tricentenáriuma alkalmából került sor a nagyságos fejedelmet ábrázoló dombormű és emléktábla avatására.  Az alkotó Sebestyén Benedek (1937-2011) nagykátai református lelkész volt.

A könyvtár és a Községtörténeti Kör minden év áprilisában a nagykátai hagyományőrzők közreműködésével tart megemlékezést és koszorúzást az emléktáblánál.

Szabó Magda lesz a könyvtár névadója

                Szabó Magda, a magyar irodalom utolsó nagyasszonya valószínűleg soha nem járt Szentmártonkátán, ellenben itt született Tasi Géza, az írónő keresztfia, élete utolsó éveiben gondozója, gyámolítója. 2008. december 1-jén a Szentmártonkátai Községi Könyvtár és Teleház nagysikerű Szabó Magda emlékestet rendezett, ahol az írónő örököse, Tasi Géza engedélyezte, hogy a könyvtárnak az írónő legyen a névadója.

                2009. október 9-én került sor az ünnepélyes névadóra. A névfelvételi ünnepség keretében történt az írónőt ábrázoló plakett és emléktábla leleplezése. Ezen a napon nyitották meg a Szabó Magda életművét és személyes tárgyait bemutató állandó kiállítást.

Bővítés és felújítás

                Az 1974-ben épült lapos tetővel készült könyvtárépület un. kavicsolt lemezfedése az idők folyamán elhasználódott: gyakran keletkezett beázás, többször szorult javításra. Az önkormányzat az épület állagmegóvása, bővítése érdekében 2013-ban pályázatot nyújtott be. A 2014. február 25-én kelt támogatási határozat 29.978.709-Ft.-ot adományozott a településnek, melyhez önrészként a 8 millió forintos áfa összegét vállalta az önkormányzat.

                A közbeszerzési eljárást követően 2014 augusztusában kezdődtek el a munkálatok, melynek a befejezését 2014 decemberében rögzítette az építési napló.

                „Az épület kívülről teljesen megújult, többek között kapott egy magas tetőt, megvalósult a falak teljes leszigetelése, mely nagyon sokat jelent az energiahatékonyság növelése szempontjából. Az eredeti nyílászárók helyébe minőségi nyílászárók kerültek beépítésre. A felújítás tartalmazta az épület bővítését is. A meglévő földszintes rész is emeletráépítést kapott, így nyert az intézmény az emeleti részen egy 122 m2 területű közösségi színteret. A bővítés következtében, a zsúfolt, sokak által használt könyvtárterem mellett kialakult egy új helyiség, mely kényelmes közösségi térré vált, ahol megvalósulhat mind a kisgyermekek, mind a fiatalok szabadidejének hasznos eltöltése, valamint a település lakosai, civil szervezetei részére közösségi és közművelődési programok megszervezése, lebonyolítása.”- írta beszámolójában Fodor Zoltán polgármester.

                A meglévő belső terek felújítása –festés, burkolatcsere, javítás- önerőből történt. Felvetődik a kérdés: ha 2014 decemberében elkészültek a munkálatokkal, akkor miért csak most került sor az átadásra? A pályázatnak nem képezte részét a fűtés kialakítása, ezt önerőből kellett megoldania a településnek. 2015-ben több hónapos munkával ezt a hiányosságot is sikerült pótolni. A Nemzeti Kulturális Alaptól elnyert 2,5 millió forintos támogatás lehetővé tette az új helyiségek berendezését. Mindezen munkálatokkal 2015 októberére lettek készen, s kerülhetett sor az ünnepélyes átadásra.

               „A fentiek alapján is láthatjuk, hogy Szentmártonkáta közművelődési életében milyen jelentős változást, fejlődést hozott ez a beruházás. Segítségével a település lakosai egyrészt egy megújult, korszerű, a mai kor igényeinek megfelelő könyvtári szolgáltatást tudnak igénybe venni, másrészt kialakíthattak egy olyan közösségi színteret, mely méltóképpen szolgálja a település közművelődési életét.” – zárta beszámolóját Fodor Zoltán polgármester.

A szalag átvágása

                A Szabó Magda Nagyközségi Könyvtár és Teleház könyvtárbővítése átadási ünnepségére 2015. október 15-én került sor. A rendezvényre eljöttek a könyvtár törzsolvasói, a civil szervezetek tagjai, a szentmártonkátai iskolák diákjai, szép számmal a település polgárai. Az ünnepség a földszinten, a korábbi rendezvények megszokott helyszínén kezdődött, ahol Fodor Zoltán polgármester köszöntötte a megjelenteket.

                Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője ünnepi beszédében ismertette a felújítást, bővítést lehetővé tevő pályázat sikeres megvalósítását. Beszélt arról, hogy Szentmártonkáta a közeljövőben még milyen támogatásra számíthat. Szólt a református templom pályázati pénzből történő felújításáról, a 31-es út Szentmártonkáta-Tápiószecső közötti szakaszának korszerűsítéséről.

                Fejes Blanka, a Székely József Református Iskola tanulójának szavalata az írás, a könyv jelentőségének gondolatát tükrözte. A műsor keretében a település két iskolája diákjaiból álló kórusok adtak elő énekszámokat.

                Az ünnepség ezt követően az emeleten folytatódott, ahol Czerván György államtitkár és Fodor Zoltán polgármester átvágták a szalagot, s ezzel jelképesen is átadták a település polgárainak Szentmártonkáta új kulturális központját.

                                                                                  Basa László

 

IRODALOM

-         Basa László: 60 éves a könyvtár Szentmártonkátán. tapiokultura.hu, 2010. december 19. Szentmártonkátai Újság, 2011. január.

-         Basa László: Szabó Magda Könyvtár Szentmártonkátán. tapiokultura.hu, 2009. október 7. Szentmártonkátai Újság, 2009. október.

-         Basa László: 2003-2011: Rákóczi-évek a Tápió-mentén. tapiokultura.hu, 2011. május 15.

-         Basa László: In memoriam Sebestyén Benedek. tapiokultura.hu, 2011. szeptember 21. Szentmártonkátai Újság, 2011. október.