Hírek

Elérhetőségek

Hatvan éves a könyvtár Szentmártonkátán

Szentmártonkáta szellemi és kulturális központja, a Szabó Magda Községi Könyvtár 2010. december 10-13. között három napos rendezvénysorozattal ünnepelte megalakulása 60. évfordulóját. Az első napon, pénteken a gyerekek részére  szerveztek író-olvasó találkozót , melynek vendége Kanizsa József író és Király Lajos író és költő volt. A harmadik napon Godány Judit: „Anyag a vérben. Vallomások drogról és életről” című könyv szerzőjével zajlott beszélgetés. A tulajdonképpeni évfordulós ünnepi megemlékezésre december 11-én, szombaton került sor.

A könyvtár olvasói és a meghívott vendégek jelenlétében Fodor Zoltán polgármester köszöntötte a hallgatóságot. Dr. Gedai István, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott főigazgatója, Szentmártonkáta díszpolgára megosztotta gondolatait az évfordulóval kapcsolatban. Beszédében szólt a kultúra meghatározó  szerepéről, a mártonkátai könyvtár sokoldalúságáról. Történészként számára a község történelmi hagyományainak –mindenekelőtt a Rákóczi-szabadságharc, Kossuth 1849-es látogatása, Battha Sámuel kormánybiztos, Kiss Kálmán 1956-os gyermekhős példája és emlékápolása- megteremtését emelte ki.

Bánfalvy Ágnes színművésznő egy Szabó Magdával készült interjú részletét  olvasta fel. Kanizsa József író, a Magyar Kultúra Lovagja a könyvtár író-olvasó találkozói vendégeinek képviseletében méltatta a helyi könyvtár jelentőségét.

Fodor Zoltán polgármester bejelentette, hogy Kissné Pásztor Évát, a könyvtár vezetőjét a Magyar Kultúra Lovagja címre terjesztették fel, mely elismerést az adományozó kuratórium a napokban megtartott tanácskozásán a jelöltnek odaítélte. Az ünnepélyes átadás –a lovaggá ütés- 2011. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján lesz Budapesten. Gratulálunk!

A könyvtár polcain a hat évtized ünnepi pillanatait, rendezvényeit bemutató kiállítás tablóit láthattuk. E kiállítást Kele Sándorné, az önkormányzat Oktatási, Kulturális és Sport Bizottsága elnöke nyitotta meg.

A megnyitó beszéd történeti áttekintéssel kezdődött. A szónok elmondta, hogy a település könyvtára 1950-től a Dózsa György úton levő kultúrházban, egy 37 m2-es helyiségben működött. A többfunkciós teremben a könyveket szekrénybe zárva kellett tartani Szécsényi Erzsébet és Bizó Erzsébet pedagógusoknak, tiszteletdíjas könyvtárosoknak. 1966-ban Kissné Pásztor Éva itt kezdte napjainkig tartó könyvtárosi tevékenységét, 1976-ig ugyancsak tiszteletdíjas megbízással.

„Az 1970-es évek elején felújították a kultúrház épületét és a könyvtár helyiségét is. A szekrények helyett szabadpolcokra kerültek a könyvek. Egy íróasztalt, dohányzó asztalt és 4 széket kapott a könyvtár. A széntüzelésű kályhát felváltotta az olajkályha…Könyvtári rendezvényeken, ha a kultúrháztól nem kaptak kölcsön székeket, a szőnyegen ült a közönség…1976. áprilisában költözött át a könyvtár a jelenlegi épületbe, ahol a földszinten kizárólagos használatra egy 72 m2-es szobát kapott, de a mellette lévő párthelyiséget is használhatta…A rendszerváltáskor, 1989-ben a könyvtár megkapta az egész földszintet és az emeleti párt szobákat….Az emeleten 1990. október 21-én  községtörténeti kiállítás nyílt…2009. október 3-án nagy megtiszteltetés ért bennünket. A Szentmártonkátai Könyvtár és Teleház felvette Szabó Magda, Kossuth-díjas írónő nevét . A könyvtárban két civil szervezet is működik: a Községtörténeti         Baráti Kör és a Magvető Klub…”

A vörös téglás homlokzatú könyvtár falán két márványtábla látható. II. Rákóczi Ferenc 1704-es átutazása és 1710-es közel egy hónapos táborozásának emléket állító márványlapon a nagyságos fejedelem portréját Sebestyén Benedek nagykátai református lelkész készítette. Az avatásra az első látogatás 300. évfordulóján, 2004-ben került sor. A másik tábla Szabó Magda emlékét van hivatva őrizni, melynek leleplezése egy éve történt.

A képviselő asszony kronologikus sorrendben felsorolta a könyvtár előadást, bemutatót tartó vendégeit 1976-tól napjainkig. Az írók között többek között megemlítette Fábián Zoltán, Balogh Béni, Szabó Miklós, Bács Gyula, Nemere István, Joó Katalin, Tóth Béla, Kristó Nagy István, Beke György, Jókai Anna, Tamási Gáspár, Galsi Árpád, Fábián Gyula nevét A költőket ebben a körben Rákos Sándor, Bálint Ágnes, Rab Zsuzsa, Baranyi Ferenc, Zalán Tibor, Kanizsa József, Kányádi Sándor, Benke László képviselte.

A színész, előadóművész, TV-s személyiség kategóriában a könyvtár vendégei voltak: Szentpál Mónika, Rockenbauer Pál, Bánffy György, Merényi Judit, Bitskei Tibor, Sellei Zoltán, Patkós Irma, Bálint György („Bálint gazda”), Szabó András, Bánfalvy Ágnes. Újságíróként tartott beszámolót a hallgatóságnak Kulcsár István, P.Szabó József, Kaplár F. József, Szabó Patrik, Bús István, Árvai Magdolna.

Történész előadók: dr. Katona Tamás, dr. Gedai István, dr. Markó György, dr. Czigány István, dr. Bona Gábor. A képző- és iparművészetet Koncz Eta, Simon M. Veronika, a Hajdik-Pató házaspár, Balla István, Székely Mendel Melinda képviselte vendégként. Helytörténészként előadást tartott Dr. Dusek László, Kucza Péter, Bihari József, Basa László.

Az „egyebek” kategóriában megemlítették a vendég előadók sorában Gedai Csaba fotóművészt, Lux Elvira szexuálpszichológust, dr. Juhász Árpád geológust, Budai Ilona népdalénekest, Habsburg György nagykövetet, Medvigy Endre irodalomtörténészt, Kupa Mihály volt pénzügyminisztert, Dr. Fáyné Dr Péter Emese professzor asszonyt, M. Kecskés András pantominművészt, dr. Kubassek András geológust, Kegye János pánsípművészt, Szvorák Katalin népdalénekest, Andrejszki Judit orgona és csemballó művészt.

A kiállítás tablói, a vaskos albumok többnyire ezen látogatások fényképeit tartalmazták. „…”Ide kell hozni a nagyvilágot, ide kell hozni mindent, ami jó, ami nemes, s amit érdemes.” És a könyvtárvezető idehozta. De miért tartotta ezt feladatának? A válasz egyszerű, mert a kultúra, a művelődés iránt elkötelezett, és tevékenységével mindig a szentmártonkátai lakosokat szolgálta. A könyvtár vezetője, Kissné Pásztor Éva, immáron 44 éve vezeti a könyvtárat. Mindig nagy hangsúlyt fektetett a színvonalas, igényes rendezvények megtartására. Az ő munkássága alatt a könyvtár szellemi, kulturális központ lett. Ezen túlmenően a könyvtár magára vállalta a hagyományőrzést és az értékteremtést is. Mindebben segítségére voltak munkatársai is: Marjos Istvánné, Benéné Erika….”

Az avató beszédet tartó Kele Sándorné és a könyvtár vezetője, Kissné Pásztor Éva egyformán nagy elismeréssel beszélt a 90. életévét nemrég betöltött, a Szentmártonkáta díszpolgára címmel kitüntetett Marjos Istvánné nyugdíjas pedagógusról, „aki örök ifjúként könyvtárosi munkát is végzett, létrehozta a Szentmártonkátai Könyvtárért Alapítványt…”

„Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,

hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:

mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember –

így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.”

Babits Mihály

                                                                                                                       Basa László